
Polska Szkoła Raja Jogi Sumoi jest oryginalną ścieżką Raja Jogi, a właściwie jej polską odmianą. Słowo Raja znaczy król. Król panuje nad sobą i środowiskiem. Raja joga jest ścieżką przynoszącą w efekcie pełne panowanie nad swoją osobowością.
Dąży ona do zrozumienia i opanowania całej wieloskładnikowej istoty człowieka poprzez realizację różnorodnych zajęć w formie statycznej i ruchowej.
Joga Sumoi to również nauka i praktyka przywrócenia oraz zachowania zdrowia, sprawnego ciała, jasnego i błyskotliwego umysłu, harmonii energetycznej, zrównoważonej psychiki, spokoju ducha, silnej osobowości oraz uzyskania symbiozy ze światem, a nawet wszechświatem.
Polska Szkoła Jogi została założona przez Łukasza Jasielskiego – Sao Atha Yama – sanskryt (Sao Yamyang – tybet) wcześniej, ale dopiero w roku 1985 udało się ją zatwierdzić w ramach Centrum Doskonalenia Człowieka. Niemniej jednak jest w wielu aspektach kontynuacją Bractwa Brązowego Liścia, które Łukasz Jasielski prowadził od roku 1964 do 1976, a w którym survival i wybrane zagadnienia jogi były sprawdzane w polskiej rzeczywistości.
Jest szkołą autorską opracowaną przez Łukasza Jasielskiego, a korzenie szkoły mają swoje źródła:
- w rodzinnym przekazie (Joga Kaukaska)
- w Przekazie ze Źródła (przekaz medialny, iluminacja, połączenie z Anantą)
- w osobistym przekazie wysłanników z Etiopii – jodze egipskiej – (podążanie czterema ścieżkami doskonalenia: drogą rozumu, wiedzy, szlachetności i serca)
Zasady, teorie i techniki doskonalenia czerpiące z głębokiej tradycji Dalekiego Wschodu, metody żywienia oraz wiele innych istotnych elementów, zostało zweryfikowanych i dostosowywanych do europejskiej mentalności, tradycji i środowiska, do warunków życia człowieka Zachodu. Taki system doskonalenia pozwala na efektywną pracę z własnym organizmem w warunkach stresu i pośpiechu współczesnej cywilizacji prowadząc do wszechstronnego, zrównoważonego rozwoju. Zasady Jogi Sumoi zostały również wzbogacone o przekazy różnych nauczycieli z Indii, Tybetu, Egiptu, Etiopii i Peru. Zostały one także skonsultowane z jednym z największych autorytetów Jogi, Swami Visznu Dewanandą, który w pełni zaakceptował i poparł teorię oraz praktykę szkoły. Podczas osobistego spotkania dopelnił ścieżkę Sao inicjacją Raja Jogi ścieżką Swami Sivanandy nadajac imię Atha Yama.
Ponadto szkoła jest mocno związana z historią polski. Jej godło powstało na bazie przekazu, i okazało się być niemalże identyczne z symbolem na denarze Mieszka I – pierwszego władcy i twórcy państwa polskiego. Znajdują się na nim cztery kropki symbolizujące w Polskiej Szkole Jogi doskonalenie czterema ścieżkami: rozumu, wiedzy, szlachetności i serca. Symbol na denarze jest jednym z najstarszych znanych nam znaków związanych z państwem polskim. Równocześnie zawiera elementy godła Gruzji stanowiąc dobitny element potwierdzający prawdziwość źródeł Jogi Kaukaskiej przekazanej przez przodków Łukasza Jasielskiego. Godło szkoły nabrało jednak nieznacznie zmienionego kształtu zainspirowanego wizją artystyczno-energetyczną mistrza Sao.
Zajęcia Jogi Sumoi to wiedza i praktyka świadomego kreowania osobowości w celu uzyskania pełnej doskonałości. Skupiają się one przede wszystkim na rozwoju energetycznym człowieka i odpowiednim kształtowaniu świadomości, co przy właściwym postępowaniu stanowi podstawowy warunek do uzyskania harmonii. Ćwiczenia mają na celu udrożnienie kanałów energetycznych (meridianów), ich rozbudowę, w następnych etapach pobudzenie węzłów energetyczno-świadomościowych (czakramów) i ukształtowanie silnej energetyki. W efekcie uzyskuje się umiejętność świadomego ściągania energii oraz kierowania nimi. Tak zbudowana i zharmonizowana holistyczna osobowość adepta umożliwia uzyskanie nadnaturalnych umiejętności a w przypadkach szczególnych wykształcenia niezwykłego atutu znanego na Dalekim Wschodzie jako Nadnaturalna Moc Wewnętrzna. Polska Szkoła Jogi jest doskonałą symbiozą wiedzy z praktyką.
Specyfiką nauczania mistrza Sao, a tym samym specyfiką Polskiej Szkoły Jogi, jest tworzenie atmosfery i sytuacji, która umożliwia WCHŁANIANIE wiedzy wszystkimi, również pozazmysłowymi „receptorami” – całą istotą człowieka. Jest to możliwe dzięki uzyskaniu STANU OTWARCIA. W tych warunkach adept ma możliwość zgodnego z prawdą, pełnego pojmowania rzeczywistości poprzez emanację elementów będących genetycznym przekazem ŹRÓDŁA. Daje to możliwość wejścia w „PARINAMA”- przemiany energetyczno-świadomościowe przynoszące skokowy rozwój adepta a nawet uzyskanie ILUMINACJI czyli kontaktu z Najwyższa Świadomością. Przemiany „Parinama” poza Polską Szkoła Jogi nie są znane w Europie a nawet w Indiach zdarzają się rzadko w aszramach w Himalajach.
Ścieżka Sumoi jest zasadniczo zbieżna z tradycyjną hinduską 8 stopniową jogą Patanjalego, a dodatkowo uzupełnia ją doskonalenie czterema ścieżkami: rozumu, wiedzy, szlachetności i serca.
Zakłada ona osiągnięcie zjednoczenia z Najwyższym Wszechobecnym Duchem. Ponadto w celu zapewnienia właściwego, kompleksowego rozwoju adeptów w program szkoły wpisane zostały metody rozwoju zaczerpnięte z innych wysoko rozwiniętych w tej dziedzinie kultur z terenów: Himalajów, Bałkanów, Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu i Hiszpanii.
Na straży właściwego praktykowania Jogi Sumoi stoją Systemy Energetyczno-Świadomościowe Szkoły, Dawni Mistrzowie i Strażnicy Szkoły w Sferze Duchowej oraz Zasady Jogi Sumoi opracowane przez Mistrza Łukasza Jasielskiego w oparciu o bezpośredni Przekaz ze Źródła.
W Polskiej Szkole Jogi dba się o bezpieczeństwo praktyki adeptów podczas zajęć. Jest to możliwe dzięki umiejętnościom mistrza, który kontroluje zarówno całokształt zajęć jak i poczynania każdego adepta z osobna. W przypadku pojawienia się niebezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń (tworzenia się blokad energetycznych czy błędnych obiegów energii) może on odpowiednio przeciwdziałać.
Wiele oryginalnych zajęć Jogi Sumoi opracowanych przez Mistrza Sao takich jak Joga Buzu, Joga Mocy Kosmicznych, Wehikuł Czasu, Myśliwskie Tańce Ognia, Kurdyjskie Tańce Ognia, Misteria: Pojednania, Zaduszne Odradzania Życia, Ruchu Jangi czy Medytacje: Otwartej Bramy, Zwornika, Symbioza Trzech Świadomości, ze względu na swoją specyfikę i wysoki stopień trudności oraz umiejętności wymagane od prowadzącego nie jest praktykowanych przez żadną inną szkolę w Polsce ani prawdopodobnie w Europie.
W szerokiej gamie różnorodnych zajęć, mogą uczestniczyć wszyscy chętni bez względu na wiek czy wyznanie. Należy podkreślić, przede wszystkim, że Joga Sumoi nie jest religią. Joga Sumoi to wiedza i praktyka świadomego kształtowania osobowości.Osoby uzyskujące szczególne uzdolnienia terapeutyczne mają możliwość rozwijania swoich predyspozycji w
Osoby szczególnie uzdolnione mają możliwość rozwijania swoich predyspozycji w Szkole Medycyny Holistycznej.